Latvijas simtgadei veltīta izstāde “Latviešu spēka zīmes” pie t/c ORIGO

Trešdien, 1. februārī laukumā pie tirdzniecības centra “Origo” tiks atklāta lielformāta brīvdabas fotoizstāde “Latviešu Spēka Zīmes”, tādējādi aizsākot Latvijas simtgadei veltīto izstāžu sēriju. Fotoizstādē ikvienam būs apskatāmas desmit latviešu rakstu zīmes – svarīga latviešu tautas kultūras sastāvdaļa, kurām laika gaitā ir izveidojusies sava simboliskā jēga un pielietojums kā vēsturē, tā arī mūsdienās.Lielformāta brīvdabas fotoizstāde laukumā pie t/c „Origo” ir unikāls, diennakti izgaismots pilsētvides objekts, kuru ikviens apmeklētājs visa gada garumā var apmeklēt un apskatīt bez maksas.

Neatkarīgi no veida, kā un kādam nolūkam zīmes radītas vai izmantotas, arī no teritorijas, kurā tā radušās, visas zīmes vieno kas īpašs – katrai no tām laika gaitā izveidojusies sava nozīme un tās glabā daļu no latviskās enerģētiskās un vēstošās informācijas. Raugoties uz latviešu senču vēsturi un kultūras mantojumu, var secināt, ka ar rakstu zīmēm rotāti ļoti daudzi priekšmeti,  no plaši pielietotiem sadzīves priekšmetiem, līdz apģērbiem un greznām rotaslietām. Rakstu zīmes savu atdzimšanu piedzīvo arī mūsdienās – apģērbu dizainā, dažādos aksesuāros, interjera un mākslas priekšmetos, tādējādi godinot senās tradīcijas un parādot piederību un mīlestību pret savu valsti, tautu un kultūru.

Izstāde “Latviešu Spēka Zīmes” ir tirdzniecības centra “Origo” dāvinājums valsts jubilejā. Izstāde tapusi kopā ar Nacionālā kultūras centra Tautas lietišķās mākslas eksperti Lindu Rubenu, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Krājuma nodaļas vadītāju, etnogrāfi un pētnieci Dainu Kraukli un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktori Ilzi Millersoni. Viņas ir sniegušas lielu savu atbalstu izstādes tapšanā un veidošanā.

“Interese par latviešu rakstu zīmēm ir augusi. Iespējams, tas saistīts ar tautas pašapziņas veidošanos. Tiek vairāk pētīta pagātne, tradīcijas. Tas notiek, lai labāk saprastu sevi, apzinātos savu vietu šajā pasaulē, kā arī saprastu, cik ļoti mēs pasaulē esam vienoti tradīcijās, skaistā izpratnē un pasaules uztverē,” stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena. “Domāju, ka iecere izveidot šādu izstādi ir ļoti apsveicama, jo laukums pie t/c “Origo” ir pilsētas iedzīvotāju un viesu ikdienas ceļu krustpunkts. Ļoti ceru, ka izstādē apskatāmā informācija sniegs jaunas zināšanas, ļaus apzināties sevi un savu tautu, dos iespēju salīdzināt un izvērtēt. Īpaši šī izstāde nozīmīga šobrīd, kad gatavojamies Latvijas valsts simtgadei, kad domājam par pagātni un nākotni šajā valstī.”

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Krājuma nodaļas vadītāja, etnogrāfe un pētniece Daina Kraukle: “Cenšos Latviju iepazīt visdažādākajos veidos. Viens no ceļiem – pētīt mūsu tautas neizmērojami bagāto mantojumu, tai skaitā latvisko rotājošo rakstu. Tā pamatā ir visvienkāršākās rakstu zīmes, kas tiek kuplinātas un sakārtotas bezgalīgos variantos. Līdzsvars un harmonija ir viena no tautas daiļrades mērauklām. Lai tās palīdz arī mums – gan svētku brīžos, gan ikdienā. No baltās ziemas apskaidrības, caur pelēkzaļo trauslumu pavasarī, caur pilnbrieda zaļo vasarā līdz visu iespējamo krāsu eksplozijai rudenī ejam pa apli, apstājoties saules, mēness, zvaigžņu, jumja, zalkša, līkloča, skujiņas un daudzās, daudzās citās pieturvietās. Lai Jums jauks ceļojums!”

“Gatavojoties Latvijas simtgadei, tirdzniecības centrs “Origo” sadarbībā ar kultūras ekspertiem ir sagatavojis dāvinājumu valsts jubilejā un aizsāk tai veltīto izstāžu sēriju ar lielformāta brīvdabas fotoizstādi “Latviešu Spēka Zīmes”. Tirdzniecības centra atrašanās dēļ, vēl plašākai sabiedrības daļai būs iespēja iepazīt un izzināt svarīgu latviešu tautas kultūras mantojuma daļu – latviešu rakstu zīmes. Mūsdienās ir strauji pieaugusi latviešu kultūras un tradīciju vērtība, un aizvien biežāk amatnieki, mākslinieki un dizaineri savos darbos izmanto rakstu zīmes un latviskus elementus, godājot un turot augstā vērtē latviešu tautas mantojumu,” Aleksandrs Ņemirovskis, tirdzniecības centra “Origo” vadītājs.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, Latvijas Nacionālo kultūras centru, etnogrāfi un pētnieci Dainu Kraukli un tirdzniecības centru “Origo”.

Pasākumā ar muzikālo sniegumu piedalījās folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači”.

Visus klātesošos ar karstiem dzērieniem sildīja restorāns “Lido”.

‹ Notikumu arhīvs

Galerija

Dalies

ORIGO jaunumi

Esi pirmais, kas uzzina par Origo jaunumiem - piesakies! Atteikties no ziņu saņemšanas varēs vienmēr, ja nolemsi tā rīkoties.

E-pasta adrese (Obligāts)
Telefona numurs
?