Mērījumi apliecina, ka tirdzniecības centri ir epidemioloģiski droša iepirkšanās vieta

Mērījumi, ko veikuši Rīgas Stradiņa universitātes Higiēnas un arodslimību laboratorijas pētnieki no šī gada 15. līdz 20. aprīlim, apliecina, ka oglekļa dioksīda (CO2) līmenis tirdzniecības centros ir no 395 līdz 690 ppm[1] – jo zemāks CO2 līmenis tiek konstatēts, jo augstāka gaisa kvalitāte. Mērījumu mērķis ir pievērst uzmanību tam, ka tirdzniecības centri ir droša iepirkšanās vieta, tādēļ, ievērojot epidemioloģiskās prasības, tiem jāļauj strādāt. Tirdzniecības centri aicina valdību atcelt ierobežojumus un ļaut tiem strādāt.

Lai vērstu uzmanību uz profesionāli plānotu un būvētu ventilācijas sistēmu ietekmi uz oglekļa dioksīda (CO2) līmeni tirdzniecības centros, pieci tirdzniecības centri, tostarp t/c Origo, sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes pētniekiem veica CO2 mērījumus dažādās šo tirdzniecības centru vietās, tostarp pārtikas un citos veikalos, kuros tirdzniecība ir atļauta un tajos pulcējas pircēji.

Veiktie mērījumi uzrāda, ka tirdzniecības centros vidējais CO2 līmenis ir 475 ppm – tā ir ļoti laba gaisa kvalitāte. Salīdzinājumam – lietotu apģērbu veikalā Rīgas centrā, kam šobrīd atļauts strādāt un kurā ik dienas šaurās telpās pulcējas liels skaits pircēju, CO2 līmenis sasniedz pat 989 ppm, kas liecina par Covid-19 transmisijas paaugstinātu risku. Jāuzsver, ka RSU pētnieku iegūtie dati būtiski neatšķiras tirdzniecības centru veikalos, kur apmeklētāju skaits sasniedzis pieļaujamo, salīdzinājumā ar veikaliem, kuros mērījuma veikšanas laikā bija maz apmeklētāju vai to nebija vispār. To iespējams panākt, jo tirdzniecības centros uzstādītas augstas kvalitātes gaisa ventilācijas sistēmas, tiek rūpīgi kontrolēts un ierobežots pircēju skaits un ievērotas citas drošas tirdzniecības prasības, kas padara tirdzniecības centrus par epidemioloģiski drošākajām iepirkšanās vietām.

Apvienotās Karalistes pētnieki (Environmental and Modelling group) ir secinājuši, ka ventilācija ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas ietekmē Covid-19 vīrusa izplatību starp cilvēkiem, kuri atrodas vienā telpā un ievēro 2 metru distanci. Oglekļa dioksīda (CO2) līmeņa mērījumi var tikt izmantoti kā sliktas gaisa ventilācijas indikators – britu pētnieki norāda, ka telpās jācenšas noturēt CO2 līmeni vismaz zem 800 ppm, kad iekštelpu gaisa kvalitāte tiek vērtēta kā laba, savukārt izcila gaisa kvalitāte ir ap 400 ppm, kas galvenokārt ir ārtelpās (jo zemāks CO2 līmenis tiek konstatēts, jo augstāka gaisa kvalitāte).

Aicinām valdību ņemt vērā īstenotā mērījuma rezultātus un pārtraukt diskrimināciju tirdzniecības nozarē, atceļot ierobežojumu tirdzniecības centru darbībai.


[1] Parts per million (ppm)  jeb daļiņas uz miljonu – daļiņu skaita attiecība pret tilpumu, kur šīs daļiņas atrodas.

‹ Notikumu arhīvs

Galerija

Dalies

ORIGO jaunumi

Esi pirmais, kas uzzina par Origo jaunumiem - piesakies! Atteikties no ziņu saņemšanas varēs vienmēr, ja nolemsi tā rīkoties.

E-pasta adrese (Obligāts)
Telefona numurs
?