Laukumā pie t/c “Origo” atklāta ārtelpas izstāde “Zeme, kas dzied. Ceļā uz filmu”

26. maijā laukumā pie tirdzniecības centra “Origo” tika atklāta lielformāta ārtelpas izstāde “Zeme, kas dzied. Ceļā uz filmu”, kas vēstī par topošās vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” filmēšanas procesu un pirmo latviešu dziedāšanas svētku vēsturi. Izstādē apkopota informācija par vēsturiskām personībām un notikumiem, kuriem  esam pateicīgi par 1873. gadā iedibināto Dziesmusvētku tradīciju. Tā būs apskatāma visu vasaru.

Izstādē ilustrēta vēsturisko notikumu hronoloģija un skaidroti iemesli, kāpēc Latgales kori nepiedalījās pirmajos dziedāšanas svētkos. Tajā iekļauta informācija par tiem Rīgas Latviešu biedrības vīriem, kuri bija galvenie pirmo svētku organizētāji, kā arī latviešu sieviešu loma 19. gadsimtā kontekstā ar šī notikuma norisi. Tāpat būs apskatāmi foto un kadrējumi no filmas “Zeme, kas dzied” tapšanas.

“Lai radītu vēsturiskajai realitātei atbilstošu spēlfilmas “Zeme, kas dzied” scenāriju, kopā ar režisoru Māri Martinsonu veicām padziļinātu 1873. gada notikumu izpēti. Atklājās līdz šim plašāk neizskanējuši fakti par ceļu, kas mūsu tautu aizveda līdz šai tradīcijai. Ātri sapratām, ka visu filmā iekļaut nevaram. Ārtelpas izstāde “Zeme, kas dzied. Ceļā uz filmu” ir ērti pārskatāms Dziesmusvētku rašanās stāsts. Tajā vienkāršā valodā akcentējam jau labi sen UNESCO pasaules nemateriālās  kultūras dārgumu sarakstā iekļautās tradīcijas nozīmi pašas latviešu nācijas un valsts tapšanā. To Pirmo Vispārīgo latviešu dziedāšanas svētku 150. gadskārtas priekšvakarā vajadzētu zināt ikvienam. Taču vienlaikus izstāde ļauj uzzināt arī ko vairāk par topošo spēlfilmu “Zeme, kas dzied”, kurā vēsturiskie notikumi iedzīvināti. Filmas pirmizrāde būs dāvana Latvijai tās 105. dzimšanas dienā šī gada novembrī,” par izstādi stāsta viens no tās veidotājiem un filmas scenārija līdzautors Dainis Īvāns.

“Zeme, kas dzied. Ceļā uz filmu” tiek uzstādīta laikā, kad drīzumā svinēsim Dziesmusvētku simtpiecdesmitgadi. Tā apmeklētājiem būs pieejama arī svētku dienās. Lielformāta brīvdabas fotoizstāde laukumā pie t/c “Origo” ir vienīgā šāda formāta izstāde Rīgā – unikāls, jebkurā diennakts laikā apskatāms pilsētvides objekts, kuru ikviens interesents var apmeklēt un apskatīt bez maksas.

“Jau vairāk nekā desmit gadus t/c “Origo” 450m2 plašā brīvdabas kultūrtelpa, kas ir “Linstow Baltic” un t/c “Origo” dāvinājums  pilsētai un sabiedrībai, nodrošina sabiedrības brīvu pieejamību mākslas un kultūras objektiem visa gada garumā.  Esam gandarīti, ka laikā, kad Rīgā ieradīsies kori no visas Latvijas un pasaules, šeit – simboliskajā nākotnes Rīgas sākumpunktā – būs skatāma izstāde par nacionāli nozīmīgas tradīcijas dzimšanu un tās vēsturi. Izstāde ir būtisks papildinājums Dziesmusvētku jubilejas gada kultūras notikumu klāstam, ko ir vērts iekļaut savos plānos!” apmeklēt izstādi aicina “Linstow Baltic” un multifunkcionālā centra “Origo” komercdirektore Evija Majevska.

Ārtelpas izstādi organizē biedrība “Nameyse” sadarbībā ar SIA “Linstow Baltic” un tirdzniecības centru “Origo”. Par izstādes vēsturisko saturu parūpējusies vēsturniece Vita Zelče, muzikoloģe Ilze Šarkovska-Liepiņa un filmas scenārija līdzautors, publicists Dainis Īvāns. Tajā iekļauti materiāli no Latvijas Valsts kinofotofono dokumentu arhīva, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Rīgas Arhitektūras muzeja, kā arī izmantots Egila Zirņa pētījums “Rīgas Latviešu biedrība trijos gadsimtos”. Izstādes sastādītāji – Sandra Strapcāne, Linda Krūkle un Māris Martinsons, dizainu radījis Kārlis Dovnorovičs.

Kā jau ziņots, maijā noslēgušies darbi pie vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” filmēšanas. Tās pirmizrāde gaidāma šī gada novembrī, ieskandinot Latvijas valsts svētku mēnesi.

Filmas “Zeme, kas dzied” tēlos iedzīvojas Vilis Daudziņš, Andris Bulis, Ainārs Ančevskis, Andris Keišs, Ģirts Ķesteris, Nauris Brikmanis, Marta Lovisa Jančevska, operdziedātāja Marina Rebeka, kā arī aktieri no Lietuvas, Igaunijas un Polijas. Filmas režisors ir Māris Martinsons, operators – Jānis Jurkovskis, scenāriju veidojuši režisors kopā ar Atmodas laika aktīvistu un žurnālistu Daini Īvānu. Komponists – Jēkabs Jančevskis, mākslinieks Mārtiņš Kalseris, kostīmus veido Katrīna Liepa, grima māksliniece – Beata Rjabovska. Filma top studijā “K Films”, producente – Linda Krūkle.

Filmu atbalsta Latvijas Nacionālais kino centrs un Latvijas Nacionālais kultūras centrs, filmas tehnoloģiju partneris ir SIA Latvijas Mobilais Telefons”. Informatīvie atbalstītāji – Jauns.lv un t/c “Origo”.

Foto: Margarita Germane.

‹ Notikumu arhīvs

Galerija

+20

Dalies

ORIGO jaunumi

Esi pirmais, kas uzzina par Origo jaunumiem - piesakies! Atteikties no ziņu saņemšanas varēs vienmēr, ja nolemsi tā rīkoties.

E-pasta adrese (Obligāts)
Telefona numurs
?